Μυστήριο του Γάμου

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ

Παραινέσεις:

1. Η ενδυμασία της Νύφης των παρανύμφων και των συγγενών να είναι ευπρεπής.
  2. Η προσβλητική κίνηση της Νύφης να πατήσει το πόδι του άνδρα στη κατάληξη του Αποστολικού Αναγνώσματος παραποιεί το βαθύτερο νόημα και περιεχόμενο της φράσης «Η δε γυνή ινα φοβήται τον άνδρα», που είναι η κενωτική και θυσιαστική αγάπη και όχι η κομπλεξική επικυριαρχία.
  3. Την ώρα της τελέσεως του μυστηρίου του Γάμου οφείλουμε να σεβόμαστε την ιερότητα του χώρου και της στιγμής. Άσκοπες συζητήσεις, μάσημα τσίχλας κάθισμα με σταυροπόδι στο Ναό δείχνουν ασέβεια και έλλειψη αγωγής και ήθους. Οι συγγενείς και οι καλεσμένοι στο Μυστήριο του Γάμου οφείλουν να εκφράσουν την αγάπη τους προς τους Μελλονύμφους προσευχόμενοι την ώρα του Μυστηρίου για την πνευματική πρόοδο και προκοπή του ζευγαριού.

Επιτρέπεται:

1. Ο στολισμός μόνο στο Σολέα, με δύο μόνο ανθοστήλες και δύο λαμπάδες.
  2. Η χρήση τραπεζιού και ποτηριών που ανήκουν στον Ιερό Ναό.

Απαγορεύεται:

1. H ρίψη ρυζιού, κουφέτων, λουλουδιών και οποιονδήποτε άλλου αντικειμένου εντός και εκτός του Ιερού Ναού.
  2. Ο στολισμός των κιγκλιδωμάτων του κεντρικού διαδρόμου του Ιερού Ναού, του Σολέα ή των κολονών με τούλια ή άλλα υφάσματα ή με κεριά.
  3. Η τοποθέτηση ανθοστηλών στον κεντρικό διάδρομο του Ιερού Ναού.
  4. Η τοποθέτηση στολισμένης αψίδας με λουλούδια στην είσοδο του Σολέα του Ιερού Ναού.
  5. Ο στολισμός του τραπεζιού που χρησιμοποιείται για το Μυστήριο του Γάμου με τούλια, λουλούδια ή με τραπεζομάντηλα που δεν ανήκουν στον Ιερό Ναό,
  6. Η χρήση ποτηριού και καράφας για τον οίνο. Θα χρησιμοποιείται ποτήρι που θα ανήκει στον Ιερό Ναό.
  7. Να λαμβάνουν μέρος στο μυστήριο του Γάμου ως παράνυμφοι (κουμπάροι) μη Ορθόδοξοι Χριστιανοί.
  8. Η φωτογράφιση των μελλονύμφων μέσα στον Ιερό Ναό. Επιτρέπονται μόνο μία ή δύο αναμνηστικές φωτογραφίες.
  9. Η καθυστέρηση αφίξεως των Μελλονύμφων στον Ιερό Ναό. Η έναρξη του μυστηρίου θα μπορεί να παραταθεί μόνο για 15 λεπτά. Πέραν αυτού το μυστήριο θα ακυρώνεται και θα μετατίθεται στο τέλος των υπολοίπων μυστηρίων.
  10. Η τέλεση του Μυστηρίου του Γάμου εκτός των Ιερών Ενοριακών Ναών, όπως προαύλια Ιερών Ναών, Εξωκκλήσια, ιδιωτικά παρεκκλήσια, οικίες.
  11. Η παράθεση δεξιώσεων μετά τον Γάμο στον προαύλιο χώρο του Ιερού Ναού.

Δικαιολογητικά για την έκδοση άδειας γάμου:

1. Πιστοποιητικό αγαμίας για τον καθένα από τους μελλονύμφους. Εκδίδεται από την ενορία εκάστου. Αν κάποιος είναι διαζευγμένος ή πέθανε ο πρώτος σύζυγος, απαιτείται είτε Διαζευκτήριο, είτε πιστοποιητικό θανάτου.
  2. Απόκομμα εφημερίδος όπου δημοσιεύθηκε η προαναγγελία του γάμου.
  3. Ταυτότητες (Φωτοτυπία)
  4. Παράβολο γάμου από την εφορία
  5. ΑΜΚΑ και ΑΦΜ
  6. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης των Μελλονύμφων
  7. Ληξιαρχική Πράξη Γάμου ή Οικογενειακής Κατάστασης του κουμπάρου

Όλα τα άνωθεν χαρτιά κατατίθενται στην ενορία της νύφης, τουλάχιστον 3 μήνες πριν την τέλεση του Μυστηρίου.

Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ

Αφού ενημερωθήκατε για όλα όσα αφορούν την νομική πλευρά του γάμου, πιστεύουμε ότι είναι ανάγκη να σας ενημερώσουμε και νια την ουσιαστική πλευρά του μυστηρίου, δηλαδή την ένωση δύο ξεχωριστών προσώπων (όπου και αποτελεί το μυστήριο), και την ευλογία που θα σας χαρίσει ο Θεός για την καινούρια σας ζωή.

Η συνάντηση μαζί σας μπορεί να γίνει κατόπιν συνεννοήσεως με τον υπεύθυνο ιερέα και την θεωρούμε απαραίτητη για την τέλεση του μυστηρίου.

Σας ευχόμαστε ο Κύριός μας, να σας δίνει πλούσια την ευλογία του!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

• Τώρα που παντρευτήκατε δεν είσθε ελεύθεροι. Ανήκετε ο ένας στον άλλο.
  • Γίνετε καλοί σύζυγοι, μοιράζοντας με σωστές αναλογίες τα βάρη.
  • Μη μετράτε με το υποδεκάμετρο τα λάθη του άλλου και τα δικά σας τα αμνηστεύετε. Συνήθως «μονός καυγάς δεν γίνεται».
  • Μην αφήνετε να παραμένουν σκιές στις σχέσεις σας, αλλά με αμοιβαίες εξηγήσεις διαλύετε εγκαίρως τα νέφη.
  • Αποκτήστε πνευματικό στην οικογένειά σας. Θα σας φανεί πολύ χρήσιμος.
  • Μάθετε να ακούτε και όχι μόνο να μιλάτε ή, το χειρότερο να διατάζετε.
  • Η πραγματικότητα δεν αλλάζει με το να στενοχωριέστε υπέρμετρα. Αναζητείστε τρόπους διεξόδου.
  • Μάθετε να προσεύχεσθε ζητώντας τη βοήθεια του Θεού.
  • Μην απορροφάστε από τις δουλειές σας, με συνέπεια να μη «σας βλέπει το σπίτι σας». Έχουν και οι δικοί σας την ανάγκη σας.
  • Δώστε στα παιδιά σας χριστιανική αγωγή. Κάνετε μακροπρόθεσμη επένδυση που θα σας επιστραφεί εντόκως.
  • Μη αποσείετε τις ευθύνες σας. Η ταπεινή αναγνώρισή τους είναι προϋπόθεση προόδου.
  • Φροντίστε να διδάσκετε με το παράδειγμά σας και όχι μόνο με τα λόγια σας.
  • Μη φθάνετε εύκολα στα άκρα. Πάντα υπάρχει μια διέξοδος στα προβλήματα. Αρκεί να ταπεινωθείτε.
  • «όποιος θέλει να είναι πρώτος είναι όλων υπηρέτης» (ο Κύριος)
  • Με την ευγένεια που συμπεριφέρεστε προς τους έξω, με την ίδια να συμπεριφέρεστε και προς τους οικείους σας. Όχι δύο πρόσωπα.
  • Μην κρατάτε κρυφά χαρτιά από την γυναίκα ή τον άνδρα σας. Κάποτε θα σας «κάψουν».
  • Οι γυναίκες μη θεωρείτε υποτιμητικό να υπηρετείτε το σπίτι σας.
  • Οι σύζυγοι δεν εξουσιάζετε το σώμα σας. Ανήκει στον άλλον.
  • Αν πέσατε σε σφάλμα, πείτε το μόνος σας. Μην αφήνετε να το μάθει ο ή η σύζυγός σας από τρίτους που θα το πουν όπως θέλουν.
  • Μη διστάζετε να ζητάτε συγνώμη όταν φταίτε.
  • Μην αφήνετε τρίτους αδιάκριτους και επιπόλαιους να αναμειγνύονται στα εσωτερικά σας.
  • Οπλισθείτε με αγάπη και διάκριση, κάνετε το σταυρό σας και ριχθείτε στην πάλη της ζωής. Θα νικήσετε.
  • Φυλαχθείτε από το θυμό, τη βαναυσότητα, την απρεπή γλώσσα.
  • Μην ξανοίγεστε σε επικίνδυνες σχέσεις με άλλο πρόσωπο. Διακινδυνεύετε την ευτυχία σας. Όλα μαθαίνονται κάποια μέρα.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξετε στην ενότητα Επικοινωνία της σελίδας μας.